LC550DUN-TKB1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
LC550DUN-TKB1
Diagonal Size :
55.0"
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution :
1920(RGB)×1080, FHD 40PPI
Pixel Format :
RGB Vertical Stripe
Active Area :
1209.6(W)×680.4(H) mm
Display Mode :
IPS, Normally Black, Transmissive
Lamp Type :
WLED , 60K hours , With LED Driver
Good View at :
Symmetry
Application :
Video Wall
Description
LC550DUN-TKB1 55.0 inch LCD Panel 1920*1080 LCD Screen Display
LC550DUN-TKB1 LCD Panel Product details :
Brand LG Display
Model P/N LC550DUN-TKB1
Diagonal Size 55"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 1209.6(W)×680.4(H) mm
Bezel Opening 1209.8(W)×680.6(H) mm
Outline(mm) 1213.4(W)×684.2(H)
Luminance 500 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Good View at Symmetry
Color Depth 1.06B 72% NTSC
Splicing Seam 3.8 mm (active to active seam)
Refresh Rate 60Hz
Treatment Antiglare (Haze 10%), Hard coating (3H)
Contrast Ratio 1400 : 1 (Typ.) (TM)
Work Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Response 8 (Typ.)(G to G) ms
Backlight WLED , 60K hours , With LED Driver
Used for Video Wall
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8/10-bit), 51 pins Connector
Voltage Supply 12.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Important Information about LC550DUN-TKB1 LCD Panel:
Here are key considerations:
About Us - LC550DUN-TKB1 LCD Panel Supplier:
Key features of our services include:
LC550DUN-TKB1 LCD Panel Shipping and Package :
LC550DUN-TKB1 LCD Panel Return Policy:
Returns are accepted within 30 days from the date of receiving the item.
LC550DUN-TKB1 LCD Panel FAQ :
Q: How long is the warranty of LC550DUN-TKB1 ?
A: 90days warranty .
Q: How can I trace my order of LC550DUN-TKB1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods LC550DUN-TKB1 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Do you accept sample orders for LC550DUN-TKB1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
LG
Model Number :
LC550DUN-TKB1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier