LD490DUN-THC1
manufacturer :
LG Display
Model Name :
LD490DUN-THC1
screen size :
49.0 inch
Resolution :
1920(RGB)×1080, FHD, 45PPI
Display size :
1073.78(W)×604(H) mm
physical dimension :
1077.6(W)×607.8(H) ×55.6(D) mm
Bezel Area :
1074.1(W)×604.3(H) mm
Brightness :
450 cd/m² (Typ.)
Contrast :
1300 : 1 (Typ.) (TM)
Apply to :
multi-screen
Description
49 inch LCD Video Wall For LG display LD490DUN-THC1
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
LG Display LCD SCREEN LD490DUN-THC1
manufacturer LG Display
Model Name LD490DUN-THC1
screen size 49.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 45PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 1073.78(W)×604(H) mm
physical dimension 1077.6(W)×607.8(H) ×55.6(D) mm
Visual size 1074.1(W)×604.3(H) mm
surface treatment Matte (Haze 1%), Hard coating (3H)
Brightness 450 cd/m² (Typ.)
Contrast 1300:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode S-IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 8 (Typ.)(G to G) ms
Number of color 16.7M/1.07B, 72% NTSC
Backlight type WLED, 60K hours, with LED driver
Stitching 3.8 mm (active to active seam)
Apply to multi-screen
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 51 pins Connector
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 60 °C
For LG original LCD panel 49 inch LCD screen LD490DUN-THC1
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Do you accept sample orders for LD490DUN-THC1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How can I trace my order of LG Display LD490DUN-THC1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods LD490DUN-THC1 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods LD490DUN-THC1 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
We are one of the professional and experienced suppliers of 49 inch LCD Video Wall For LG display LD490DUN-THC1, offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.