LD490EUN-UHB1
brand :
LG Display
Model Name :
LD490EUN-UHB1
screen size :
49.0 inch
Resolution :
1920(RGB)×1080, FHD, 45PPI
Display size :
1073.78(W)×604(H) mm
physical dimension :
1091.6(W)×621.8(H) ×34.7(D) mm
Bezel Opening :
1079.8(W)×610.0(H) mm
Brightness(cd/m²) :
500 cd/m² (Typ.)
Contrast :
1300:1 (Typ.) (transmission)
Apply to :
Digital Signage / Video Wall
Description
49 inch LD490EUN-UHB1 LCD screen LCD Video Wall
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
LG Display LCD SCREEN LD490EUN-UHB1
Panel Brand LG Display
Panel Model LD490EUN-UHB1
Panel Size 49"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 45PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 1073.78(W)×604(H) mm
Bezel Opening 1079.8(W)×610.0(H) mm
Outline Size 1091.6(W)×621.8(H) ×34.7(D) mm
Surface Antiglare (Haze 10%), Hard coating (3H)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1300:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Display Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 8 (Typ.)(G to G)
Display Colors 16.7M/1.07B 72% NTSC
Lamp Type WLED , 60K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Videowall Seam 17.8 mm (active to active seam)
Application Digital Signage / Video Wall
Signal Interface LVDS (2 ch, 8/10-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
LD490EUN-UHB1 Wall Mount LCD Display 1920×1080 iPS 49''
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: How can I trace my order of LD490EUN-UHB1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of LD490EUN-UHB1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
We are one of the professional and experienced suppliers of 49 inch LD490EUN-UHB1 LCD screen LCD Video Wall , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.