P460HVN01.0
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
brand :
AUO
Model Name :
P460HVN01.0
screen size :
46.0 inch
Resolution :
1920(RGB)×1080 FHD 47PPI
Display size :
1018.08(H)×572.67(V) mm
physical dimension :
1023.68(H)×578.27(V) ×55.2(D) mm
Bezel Opening :
1018.28(H)×572.87(V) mm
Brightness(cd/m²) :
700 cd/m² (Typ.)
Contrast :
4000:1 (Typ.) (transmission)
Apply to :
multi-screen
Description
NEW P460HVN01.0 lcd screen display panel
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
AUO LCD SCREEN P460HVN01.0
manufacturer AUO
Model Name P460HVN01.0
screen size 46.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1920(RGB)×1080 FHD 47PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 1018.08(H)×572.67(V) mm
physical dimension 1023.68(H)×578.27(V) ×55.2(D) mm
Visual size 1018.28(H)×572.87(V) mm
surface treatment Matte (Haze 11%)
Brightness 700 cd/m² (Typ.)
Contrast 4000:1 (Typ.) (transmission)
Best angle Full view
Optical mode AMVA3, normally black display, transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 6.5 (Typ.)(G to G) ms
Number of color 1.07B, 72% NTSC
Backlight type WLED, 50K hours, with LED driver
Spliced ​​Seam 5.6 mm (active to active seam)
Apply to multi-screen
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system 51 pins LVDS (2 ch, 10-bit), Connector
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Working temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,