P420HW02 V0
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model :
P420HW02 V0
Diagonal Size :
42 inch
Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Active Area :
930.24(H)×523.26(V) mm
Outline Dim. :
957.45(H)×550.2(V)×54.2(D) mm
Bezel Area :
939.0(H)×531.0(V) mm
Spliced Seam :
27.2 mm (active to active seam)
Designed For :
Digital Signage / Video Wall
Description
42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital Signage
P420HW02 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN P420HW02 V0
manufacturer AUO
Model Name P420HW02 V0
screen size 42 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1080 FHD 52PPI
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 930.24(H)×523.26(V) mm
physical dimension 957.45(H)×550.2(V)×54.2(D) mm
Visual size 939.0(H)×531.0(V) mm
surface treatment Matte (Haze 11%), Hard coating (3H)
Brightness 700cd/m² (Typ.)
Contrast 3500:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode AMVA3, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 8 (Typ.)(G to G) ms
Number of color 16.7M/1.07B , 72% NTSC
Backlight type CCFL [16 pcs] , 60K hours, with inverter
Spliced ​​Seam 27.2 mm (active to active seam)
Apply to digital signage / multi-screen
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system 51 pins LVDS (2 ch, 8/10-bit) , terminal
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -10 ~ 60 °C
Why choose us P420HW02 V0 ?
P&O has more than 10 years experience in TFT lcd module.
The quality is strictly controlled by 24 hours aging test,aslo for high-low temperature test.
P420HW02 V0 Our features :
1. Original quality guarantee.
2. Superior After-Sale service;
3. The most competitive prices here can provide;
4. Small order quantity accepted.
5. Offer 12 months of warranty;
6. Experienced staff can help you to solve your problem anytime.
P420HW02 V0 Payment Items:
Wire Transfer /MoneyGram /Western Union / PayPal /WeChat Pay / AliPay / Credit Card
P420HW02 V0 Shipping and Package :
P420HW02 V0 Packaging:
Normal packagingExport carton
custom packing
P420HW02 V0 Delivery:
Items will be shipped within 3 working days after payment is received.
By DHL/UPS/FedEx/TNT: about 2-5 working days.
By EMS: about 7-10 working days.
By CPAM/HKPAM: about 10-30 working days.
P420HW02 V0 FAQ:
Q: Can You declare my order of P420HW02 V0 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty of P420HW02 V0 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of P420HW02 V0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of P420HW02 V0 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
P420HW02 V0
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier