LTI216XM01
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
manufacturer :
SAMSUNG
Model Name :
LTI216XM01
screen size :
21.6 inches
Resolution :
960(RGB)×960, 62PPI
Display Area :
387.36(W)×387.36(H) mm
Outline Size :
393.26(W)×393.26(H) ×56(D) mm
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness(cd/m²) :
450 cd/m² (Typ.)
Contrast :
4000 : 1 (Typ.) (TM)
Used for :
multi-screen
Description
LCD Video Wall 960*960 monitor LTI216XM01 21.6 inch IPS LCD Screen
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
SAMSUNG LCD SCREEN LTI216XM01
Manufacturer SAMSUNG
Model Name LTI216XM01
Screen Size 21.6 inch
Screen Type a-Si TFT-LCD, LCD module
Pixel Number 960(RGB)×960, 62PPI
Arrangement RGB vertical bar
Active Area(mm) 387.36(W)×387.36(H) mm
Outline(mm) 393.26(W)×393.26(H) ×56(D) mm
Treatment Matte (Haze 44%)
Luminance 450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 4000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 8 (Typ.)(G to G) ms
Good View at Full view
Work Mode S-PVA, normally black display, transmissive
Color Depth 16.7M, 72% NTSC
Backlight WLED, 50K hours, with LED driver
Stitching 5.9 mm (active to active seam)
Used for multi-screen
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit), 51 pins, connector
Voltage Supply 12.0V (Typ.)
Max. Ratings Working: 0 ~ 50 °C; Storage: -20 ~ 65 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
960x960 IPS LCD Video Wall  LTI216XM01 21.6 Inch
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can I pay my goods LTI216XM01 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods SAMSUNG LTI216XM01 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LTI216XM01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
We are one of the professional and experienced suppliers of LCD Video Wall 960*960 monitor LTI216XM01 21.6 inch IPS LCD Screen , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.