TIF015AB-07S
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Vietnam
MOQ :
1000 pcs
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
100000pcs/month
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
25*13*12cm carton
Products name :
Thermal conductivity :
1.5W/mK
Keywords :
Silicon Thermal gel
Application :
Smart Phone And Tablet Computer
Specific Gravity :
3.2g/cm³
Continuous Use Temperature :
-45~200℃
Color :
White / Yellow
Hardness :
45 Shore 00
Description
Feature
< Good thermal conductive: 1.5WW/mK
< Two-part formulation for easy storage
< Exceilent low and high temperature mechanical and chemical stability
< Ultra-conforming low-stress interface application
< Ambient or accelerated cure schedules
< Optimized shear thinning characteristics for ease of dispensing
Applications
< Notebook
< Computer and peripherals
< Telecommunications
< Automotive electronics
< Thermally conductive vibrationd ampening
< Heat sink and any heatgenerating semicondutor
Typical Properties of TIFTM015AB-07S Series
Typical Uncured Material
Property Numerical Test Method
Color/Part A White Visual
Color/Part B Green Visual
Viscosity as Mixed (cps) 390 Pa.s GB/T 10247
Density 2.5g/cm3 ASTM D792
Mix Ratio 1:1 ******
Shelf Life@25℃ 6 months ******
Cure Schedule
Pot Life @25℃ 30min Ziitek Test Method
Cure @25℃ 60min Ziitek Test Method
Cure @100℃ 30min Ziitek Test Method
Cure Properties
Color Green Visual
Hardness 45 shore00 ASTM D2240
Continuous Use Temp -45~200℃ ******
Voltage Strength 200V/mil ASTM D149
Dielectric Constant 4.2MHz ASTM D150
Volume Resistivity ≥1.0*1013 Ohm-cm ASTM D257
Flame Rating 94V0 E331100
Thermal Conductivity 1.5W/Mk ISO22007-2