A4VSO71EO2/10RVPB13N00A 4VSO71EO2/10RPPB13N00 A4VSO71EO1/10R-VPB25N00
Certification :
iso
Place of Origin :
Germany
MOQ :
negotiation
Price :
negotiation
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C,MoneyGram
Supply Ability :
Delivery Time :
Drivetype :
Hydraulic
Productname :
Rexroth Plunger Pump
Mountingtype :
Flange Mount
Material :
High-strength steel
Sealingtype :
Mechanical seal
Application :
Industrial hydraulic systems
Type :
Plunger Pump
Description
Item
Specification
Brand Name
Rexroth
Place of Origin
Fujian, China
Warranty
12 Months
Video Outgoing-Inspection
Provided
Machinery Test Report
Provided
Application
Machinery Repair Shops
Material
Iron
Condition
Original
Certification
ISO
Feature
Long Life, Low Noise
Function
Filter Diesel Oil
Power
Hydraulic Power
A4VSO71EO2/10RVPB13N00 A4VSO71EO2/10RPPB13N00 A4VSO71EO1/10R-VPB25N00  Rexroth Axial Piston Pump
A4VSO500DFR/22R-VPB13N00
A4VSO500LR2G/22R-VPB13N00
A4VSO500DR/22R-VPB13N00
A4VSO355EO2/22R-VPB25N00
A4VSO355EO2/22R-VZB13N00
A4VSO125LR2/22L-PPB13N00
A4VSO125LR2G/22L-VZB25N00
A4VSO180DFR/22L-PPB13N00
A4VSO180LR2G/22L-PPB25N00
A4VSO355DR/22R-VZB13N00
A4VSO355DRG/22R-VPB25N00
A4VSO355EO2/22R-VPB13N00
A4VSO355EO2/22R-PPB13N00
A4VSO355EO1/22R-VPB25N00
A4VSO355EO1/22R-VZB13N00
A4VSO355EO1/22R-PZB13N00
A4VSO355EO1/22R-VPB13N00
A4VSO355EO1/22R-PPB13N00
A4VSO355LR2/22R-VPB25N00
A4VSO355LR2/22R-VZB13N00
A4VSO355LR2/22R-PZB13N00
A4VSO355LR2/22R-VPB13N00
A4VSO355LR2/22R-PPB13N00
A4VSO355DRG/22R-VZB13N00
A4VSO355DR/22R-VPB25N00
A4VSO355DRG/22R-PZB13N00
FAQ;
Troubleshooting: Common Issues & Root-Cause Solutions
Q1: Excessive noise (≥85 dB) occurs during operation — how to classify and resolve the issue?
A1: Noise type directly indicates the root cause — use this classification guide:
Noise Type Likely Cause Resolution Steps
Q2: Case drain temperature exceeds 95°C — what are the key solutions?
A2: Overheating accelerates seal aging and oil degradation — address these top causes:
  1. Oil Viscosity Mismatch:
    • If viscosity <10 mm²/s (overheated oil), drain and refill with VG 68 oil (for high-temperature environments).
    • If viscosity >1000 mm²/s (cold start), preheat the tank to 20°C with an electric heater.