1000 BASE - T
Contact Finger :
30 u" Gold Plating
Number Ports :
2 x 6
Shield Shell :
0.2 mm Thickness with Brass
Description
2x6 Ports Stacked Rj45 Poe Magjack 1000BASE T With Green Yellow LEDs
1. Product Structure​
  • 2 x 6 Prots
  • With LED Lights
  • With Shield Shell
  • With Transformer
  • With Latches
  • Height ( mm ) : 25.27
  • Length (mm) : 41.33
  • Supports 1000 BASE - T Transmission Speed
  • Supports POE + Function ( 90 W )
2. Materials
  • Housing: Class Filled PBT UL94V-0 (ROHS)
  • Shield: 0.2mm Thickness With Brass
  • Jack Cavity Conforms to FCC rules and regulations part 68 subpart F
  • Operating Temperature: 0 ℃ to +70 ℃, Storage Temperature : -40 ℃ to +85 ℃
3. Product Attributes
  • Place of Origin: Guangdong, China (Mainland)
  • Brand Name: GLGNET
  • Model Number: JDEA6E1001-D1D1 ( Stacked RJ45 Connectors with POE + )
  • Type: RJ45
  • Applications: 1000 BASE - T
  • Gender: Female
  • Speed: 100OBASE
  • Number of Ports: 2 X 6
  • Application - LAN: Power Over Ethernet
  • Latch: DOWN
  • Pin Type: THT SOLDER
  • LED Option: Green/Yellow
  • Shield EMI Tabs: Yes
  • Transformer: YES
  • POE: YES
  • Name: Stacked RJ45 Connectors with POE +
4. Electrical Specification
Parameter Specification
Operating Temperature 0℃ to 70 ℃
Turns Ratio 1:1±2%
Open Circuit
Inductance (ocl)
220uH MIN@ 100KHz/100mV with 19Ma DC Bias for (Channel 1,2, 3, 4)
350uH MIN@ 100KHz/100mV with 8Ma DC Bias for (Channel 3,4)
Insertion Loss (IL) -1.0dB MAX @ 0.3MHz – 100MHZ;
Return Loss (RL)
Z out = 100 OHM
-18dB MIN @ 1MHz – 30MHZ;
-13dB MIN @ 30MHz – 60MHZ;
-10dB MIN @ 60MHz – 100MHZ;
Crosstalk
Adjacent Channels
-30dB MIN @ 1MHz – 100MHZ
Common Mode Rejection Ratio (CMRR) -30dB MIN @ 1MHz – 100MHZ
DC current/voltage rating – pse pins
600 Ma MAXIMUM @ 57 VDC ( continuous)
1.2 A MAX @ 57 VDC for 200 ms
HI - POT 2250 VDC @ 60 Seconds
5. Applications
  • Internet of Things (Ethernet)
  • IP cameras, surveillance, and phones
  • Access points
  • Network interface cards (NIC)
  • Industrial process control
  • Networking and communications
  • Broadcast video
  • Storage
  • Set-top boxes and video
  • Power over Ethernet (PoE)
  • Test and measurement
  • Multifunction printers (MFP)
6. Our Advantages:
  • 20 years experiences in Magnetic RJ45 Connector
  • 1500 Employees
  • 58 R&D Engineers.
  • Our products are compliant with RoHS, REACH and UL certification
  • Long term Corporation with HUAWEI, ZTE, FOXCONN, XIAOMI, TCL and so on
  • 20KK Prots / Month Capacity
7. Customization Services
  • 90 ° or 180 ° Orientation
  • Single Port or Multiple Port, Ganged structure or Stacked Structure;
  • With or without POE function;
  • Supports to custom different Pin Length;
  • LED color can be green, yellow, orange, red and so on;
  • Operating Temp. Can be 0 ~ 70 ℃ or -40 ~ 85 ℃ ;