P1210XGF1MA01
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
3-5 working days
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Display Size :
12.1"
Supplier Type :
Original Brand
Pixel Format :
RGB Vertical Stripe
Outline Size :
260.5(W)×203(H) ×10(D) mm
Treatment :
Antiglare
Brightness :
800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time :
25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Work Mode :
SFT, Normally Black, Transmissive
Backlight :
8S4P WLED , 70K hours , With LED Driver
Touchscreen :
Without
Voltage Supply :
3.3V (Typ.)
Signal Type :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment :
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 90 °C ; Vibration Level: 2.0G (19.6 m/s²)
Used for :
Industrial, Outdoor High Brightness
MPQ :
10pcs
Warranty :
12 Months
Description
P1210XGF1MA01 Tianma 12.1" XGA TFT-LCD Display Module
Key Features
  • Wide Temperature Range: Operating from -30°C to 80°C, Storage from -40°C to 90°C
  • High Resolution: 1024×768 pixels at 105 PPI for detailed visuals
  • Wide Viewing Angle: 176 degrees for clear visibility from extreme angles
  • LVDS Interface: (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
  • Vibration Level: 2.0G (19.6 m/s²)
Applications
Customization Options
Technical Specifications
Brand Tianma Model P/N P1210XGF1MA01
Diagonal Size 12.1" Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 245.76(W)×184.32(H) mm Bezel Opening 249(W)×187.5(H) mm
Outline Dimensions 260.5 × 203 × 10 mm (H×V×D) Surface Treatment Antiglare
Luminance 800 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ)
Viewing Angle 88/88/88/88 (TP)(CR210) Response Time 25 ms (Typ)(Tr+Td)
Display Mode SFI, Normally Black, Transmissive Color Depth 262K/16.7M
Backlight 854P WLED, 70K hours, With LED Driver Mass 550g
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -40°C to 90°C
Vibration Level 2.0G (19.6 m/s²) Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ)
Why Choose Wan Display
Send your message to this supplier
Send Now
Tianma 12.1 inch XGA 1024x768 800 nits TFT Display Module LCD Panel P1210XGF1MA01
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
TIANMA
Price :
Model Number :
P1210XGF1MA01
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Contact Supplier