G070VW01 V0
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
5-8 working days
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Supplier Type :
Original Brand
Display Size :
7inch
Module Outsize(mm) :
170(H)x111(V) x8(D) mm
Resolution :
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Viewing Angle :
80/80/80/80
Color Depth :
262K/16.2M 60% NTSC
Brightness :
400cd/m2
Contrast Ratio :
750:1 (Typ.) (TM)
Interface :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Touch panel :
Withtout
Application :
Industrial Equipment
Voltage Supply :
3.3V (Typ.)
Light Source :
WLED , 50K hours , With LED Driver
Environment :
Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C
Warranty :
12 Months
Description
Industrial Equipment 7.0" TFT-LCD Display Module
Technical Specifications
Parameter Specification
Panel Model G070VW01 V0 (AUO)
Display Size 7.0 inch
Resolution 800 × 480 WVGA (133 PPI)
Display Type a-Si TFT-LCD, LCM
Active Area 152.4 × 91.44 mm
Module Dimensions 170 × 111 × 8 mm
Brightness 400 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 750:1 (Typical)
Viewing Angle 80/80/80/80 (CR≥10)
Response Time 20/10 ms (Tr/Td)
Display Colors 262K/16.2M (60% NTSC)
Backlight WLED, 50,000 hours lifespan
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20-pin connector
Power Supply 3.3V (Typical)
Operating Temperature -30°C to 85°C
Storage Temperature -30°C to 85°C
Frame Rate 60Hz
Product Features
• High brightness 400 cd/m² for clear visibility
• Wide operating temperature range (-30°C to 85°C)
• Long-life WLED backlight (50,000 hours)
• LVDS interface with 20-pin connector
• Industrial-grade reliability and durability
• TN display technology with normally white mode
Send your message to this supplier
Send Now
G070VW01 V0 AUO 7inch 800x480 WVGA Industrial Wide Temperature TFT Display Module
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
AUO
Price :
Model Number :
G070VW01 V0
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Contact Supplier