P215HVN01.2
Type :
TFT
Display Size :
21.5 inch
Supplier Type :
Original Brand
Backlight Type :
15S4P WLED , 30K hours , Without Driver
Resolution :
1920(RGB)x1080, FHD 102PPI, 1920(RGB)x1080, FHD 102PPI
Brightness :
250 nits, 250cd/m2
Operating Temperature :
Operating Temp.: -0 ~ 50 °C
Display Type :
VA, Normally Black, Transmissive
Mounting Type :
Connector
Screen Size :
495.6(W)x292.2(H) x11(D) mm
Communication interface :
LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm) :
495.6(W)x292.2(H) x11(D) mm
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Interface :
Display Colors :
16.7M 72% NTSC
Application :
Digital Signage Advertising Display
Working temperature :
Operating Temperature: -0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Warranty :
12 Months
Description
AUO P215HVN01.2 21.5 Inch FHD LCD Display Module
Product Overview
Key Features
  • 1920×1080 Full HD resolution with 102 PPI for sharp, detailed imagery
  • 250 cd/m² brightness with 3000:1 contrast ratio
  • Wide 89/89/89/89 viewing angle ensures clarity from multiple perspectives
  • LVDS interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 16.7 million color depth with 72% NTSC color gamut
  • 30,000-hour WLED backlight lifespan with integrated driver
Technical Specifications
Panel Model P215HVN01.2
Panel Brand AUO
Size 21.5 inch
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI
Display Mode VA, Normally Black, Transmissive
Active Area 476.64(W)×268.11(H) mm
Module Dimensions 495.6(W)×292.2(H)×11(D) mm
Response Time 13/5 ms (Typ.)(Tr/Td)
Interface LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins Connector
Power Supply 5.0V (Typ.)
Operating Temperature 0°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 60°C