M170EGE-L20
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
brand :
Innolux
Model Name :
M170EGE-L20
screen size :
17.0 inch
Resolution :
1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI
Display size :
337.92(W)×270.336(H) mm
physical dimension :
358.5(W)×296.5(H) ×11(D) mm
Bezel Opening :
341.9(W)×274.4(H) mm
Brightness(cd/m²) :
250 cd/m² (Typ.)
Contrast :
1000:1 (Typ.) (TM)
Apply to :
Computer monitor / industrial
Description
INNOLUX 17.0 inch M170EGE-L20 lcd display for Industrial LCD Panel Display
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
Innolux LCD SCREEN M170EGE-L20
Panel Brand Innolux
Panel Model M170EGE-L20
Panel Size 17.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 337.92(W)×270.336(H) mm
Bezel Opening 341.9(W)×274.4(H) mm
Outline Size 358.5(W)×296.5(H) ×11(D) mm
Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock
Response Time 1/4 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type 12S4P WLED , 50K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 1.40/1.50Kgs (Typ./Max.)
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -10 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
17 Inch M170EGE-L20 Industrial LCD Panel Display INNOLUX
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can you declared low value for my order M170EGE-L20 when shipping?
A: Yes, We can do it for you if you need.
Q: What happen if the lcd panel M170EGE-L20 I received can't work ?
Q: What is the different between original lcd panel and compatible lcd display?
Q: How to order if I don't know the lcd panel number ?
We are one of the professional and experienced suppliers of INNOLUX 17.0 inch M170EGE-L20 lcd display for Industrial LCD Panel Display , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.