LA084X02-SL01
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 pcs
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
manufacturer :
LG Display
Model Name :
LA084X02-SL01
screen size :
8.4 inch
Resolution :
1024(RGB)*768 [XGA] 152PPI
Display size :
170.496 × 127.872 mm (H×V)
physical dimension :
184.5 × 143 × 9.95 mm (H×V×D)
Brightness :
1200cd/m² (Typ.)
Contrast :
1000:1 (Typ.) (TM)
Best angle :
Full view
Apply to :
Automotive Display
Description
New Original 8.4 inch LA084X02-SL01 LCD Screen
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
LG Display LCD SCREEN LA084X02-SL01
Manufacturer LG Display
Model Name LA084X02-SL01
Screen Size 8.4"
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1024(RGB)*768 [XGA] 152PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 170.496 × 127.872 mm (H×V)
physical dimension 184.5 × 143 × 9.95 mm (H×V×D)
Brightness (cd/m2) 1200 (Typ.)
Contrast 1000: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
responding speed 40 (Max.)(Tr+Td) ms
Number of colors 16.2M, 70% NTSC
Backlight type 10S3P WLED, no driver
weight 255/260g (Typ./Max.)
Frame rate 60Hz
Interface Type 40 pins LVDS (1 ch, 8-bit), FPC
Voltage supply 3.3V (Typ.)
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can I pay my order of LA084X02-SL01 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LA084X02-SL01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of LA084X02-SL01 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
LG Display
Model Number :
LA084X02-SL01
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 pcs
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Contact Supplier