A015AN05 V2
Place of Origin :
China
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
A015AN05 V2
Screen Size :
1.5 "
Pixel Number :
280×220, 161PPI
Display Area :
29.96(H)×22.66(V) mm
Outline Size :
37.06(H)×34(V) mm
Viewing Angle :
60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10)
Luminance :
300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
300:1 (Typ.) (TM)
Description
AUO LCD Display Module LCD Screen A015AN05 V2 LCD Screen
Product details :
A015AN05 V2 supports display 280×220 with aspect ratio of 4:3 (W:H), whose pixels are arranged in RGB Delta. As for mechanical detail, it features active area of 29.96(W)×22.66(H) mm, outline size of 37.06(W)×34(H) mm, with surface treament of Hard coating (3H), net weight of 5.50g (Typ.). As a TN, Normally White, Transmissive LCM product, A015AN05 V2 can provides 300 cd/m² display brightness 300:1 transimissive contrast ratio, 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) viewing angle, best view direction on 6 o'clock , and response time of 25/30 (Typ.)(Tr/Td) ms. Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 6-bit gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 262K colors. This product adopted 1 pcs WLED as it's backlight systerm which was placed as Edge light type. A015AN05 V2 utilizes Serial RGB (6-bit) + SPI as it's signal inputting systerm, which connected by 39 pins FPC with power supply voltage of 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/AVDD).
AU Optronics LCD SCREEN A015AN05 V2
Panel Brand AU Optronics
Panel Model A015AN05 V2
Panel Size 1.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 280×220, 161PPI
Pixel Format RGB Delta
Display Area 29.96(W)×22.66(H) mm
Bezel Opening 32.86(W)×25.26(H) mm
Surface Hard coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 25/30 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K
Lamp Type 1 pcs WLED
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 5.50g (Typ.)
Signal Interface Serial RGB (6-bit) + SPI , 39 pins FPC
Input Voltage 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/AVDD)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -25 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,