A024CN02 V0
Place of Origin :
China
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
A024CN02 V0
Screen Size :
2.4 inch
Resolution :
480×234 120PPI
Display area :
48 × 35.685 mm (H×V)
physical dimension :
54.6 × 45.78 mm (H×V×D)
Visual size :
50.6 × 38.28 mm (H×V)
Recommended :
6 o'clock
Contrast :
150:1 (Typ.) (TM)
Description
AUO A024CN02 V0 a-Si TFT-LCD LCM
Product details :
AUO LCD SCREEN A024CN02 V0
manufacturer AUO
model A024CN02 V0
Diagonal size 2.4inch
Types of LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480×234 120PPI
Pixel RGB triangle
Display area 48 × 35.685 mm (H×V)
physical 54.6 × 45.78 mm (H×V×D)
Open area 50.6 × 38.28 mm (H×V)
Surface Hard coating (3H)
Contrast 150:1 (Typ.) (TM)
Recommended 6 o'clock
Response time 30/40 (Typ.)(Tr/Td) ms
Viewing angle 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10)
Display mode TN, normally white display, transmissive
Support color 16.7M
type of light No backlight
weight TBD
Application camera
Touch No touch
Interface Typ 40 pins Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 , FPC
Voltage supply 3.3/3.3/3.3V (Typ.)(VCC/AVDD/PVDD)
Application Operating temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage temperature: -55 ~ 125 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: How to order lcd panel A024CN02 V0 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will my order 2.4 inch lcd panel A024CN02 V0 ship?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 2.4 inch lcd panel A024CN02 V0 before shipping?