B156XW01 V0 (AUO10EC)
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
B156XW01 V0 (AUO10EC)
Screen Size :
15.6 inch
Resolution :
1366(RGB)×768 [WXGA] 100PPI
Display Area :
344.232(W)×193.536(H) mm
Outline(mm) :
359.3(W)×209.5(H) ×6.4(D) mm
Bezel Opening :
347.93(W)×196.94(H) mm
Luminance :
220 cd/m² (Typ.)
Response Time :
8 (Typ.)(Tr+Td)
Description
AUO B156XW01 V0 1366X768 15.6 inch laptop lcd screen
Product details :
AUO LCD SCREEN B156XW01 V0 (AUO10EC)
Panel Brand AUO
Panel Model B156XW01 V0 (AUO10EC)
Panel Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 344.232(W)×193.536(H) mm
Bezel Opening 347.93 × 196.94 mm (H×V)
Outline Size 359.3 × 209.5 × 6.4 mm (H×V×D)
Bezel Opening 347.93(W)×196.94(H) mm
Surface Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K , 60% NTSC
Lamp Type 1 pcs CCFL , 12K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Shape Style Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Application Laptop
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , terminal, 30 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C
Need to buy more quantitative products, or contact us by email or online contact.
2. Buyer is responsible for any taxes or duties imposed by its country.
1. If you have any problem after receiving the item, please contact us within 7 days.
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can I pay my order of B156XW01 V0 (AUO10EC) via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B156XW01 V0 (AUO10EC) ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of B156XW01 V0 (AUO10EC) ?
A: Of course!sample order is welcome !
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
B156XW01 V0 (AUO10EC)
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier