B116XW01 V1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
B116XW01 V1
Screen Size :
11.6 inch
Resolution :
1366(RGB)×768, WXGA, 135PPI
Display Area :
256.125(W)×144(H) mm
Outline Size :
278(W)×167(H) mm
Viewing Angle :
45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Contrast Ratio :
500:1 (Typ.) (TM)
Application :
Netbook PC / Laptop
Description
Brand new AUO TFT 11.6 inch LED module B116XW01 V1 LCD Laptop Screen
Product details :
AUO LCD SCREEN B116XW01 V1
manufacturer AUO
Model Name B116XW01 V1
screen size 11.6 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 135PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 256.125(W)×144(H) mm
physical dimension 278(W)×167(H) mm
surface treatment Antiglare
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (TM)
Best angle 6 o'clock
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 6/2 (Typ.)(Tr/Td)
Number of color 262K 45% NTSC
Backlight type WLED , 10K hours , With LED Driver
Form Style Flat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm)
Apply to Netbook PC / Laptop
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum rating Operating Temp.: 0 ~ 45 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
Shipping and Payment:
Due to stock status and time differences,
We will choose to ship your item from our first available warehouse
Fast delivery.
1. Country Approximate Delivery Time
China Post airmail
US, UK, Australia 20-30 working days
Canada, Western Europe, Northern Europe, Central Europe 20-30 working days
20-30 working days for other countries
5-10 working days for other countries
FAQ:
Q: How long is the warranty of B116XW01 V1 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B116XW01 V1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of B116XW01 V1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods B116XW01 V1 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
B116XW01 V1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier