A070XN01 V0
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
A070XN01 V0
Screen Size :
7.0inch
Pixel Format :
1024(RGB)×768, XGA, 184PPI
Active Area :
141.312(W)×105.984(H) mm
Outline Dim. :
164(W)×119.2(H) ×3.5(D) mm
Bezel Opening :
143.312(W)×107.984(H) mm
Panel Weight :
139g (Typ.)
Application :
Pad & Tablet
Description
A070XN01 V0 40 PIN lcd display screen panel 7.0 inch Replacement maintenance
Product details :
AUO LCD SCREEN A070XN01 V0
manufacturer AUO
Model Name A070XN01 V0
screen size 7.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1024(RGB)×768 [XGA] 184PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display size 141.312 × 105.984 mm (H×V)
Outline Size 164 × 119.2 × 3.5 mm (H×V×D)
Visual size 143.312 × 107.984 mm (H×V)
Surface Matte,Hard coating (3H)
Brightness 330 (Typ.)
Contrast 800: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Symmetry
Optical mode MVA, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Response Time 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.2M 54% NTSC
Backlight type 3S9P WLED, 15K hours, no driver
Screen weight 139g (Typ.)
Apply to Pad & Tablet
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (1 ch, 8-bit), FPC, 40 pins
Supply voltage 3.3/5.3/-5.3/15/-12V (Typ.)(VDDIO/VDPA/VDNA/VGH/VGL)
Maximum Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
transportation:
FAQ:
Q: Can You declare my order of A070XN01 V0 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A070XN01 V0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of A070XN01 V0 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can I pay my order of A070XN01 V0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
A070XN01 V0
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier