LM195WX1-SLC1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
LM195WX1-SLC1
Screen Size :
19.5 inch
Screen type :
1440(RGB)×900 [WXGA+] 87PPI
Display Area :
418.608 × 262.35 mm (H×V)
Outline Size :
442.2 × 286.6 × 10.7 mm (H×V×D)
Bezel Opening :
422.2 × 265.9 mm (H×V)
Luminance :
250 (Typ.)
Contrast Ratio :
1000: 1 (Typ.) [Transmission]
Description
LM195WX1-SLC1 19.5 lcd panel 1440*900 original new quality
Product details :
LG Display LM195WX1-SLC1 Mechanical Features
Screen Size : 19.5"
Pixel Features : Pixel Number Pixel Format Dot Pitch (H×V) Pixel Pitch (H×V)
1440(RGB)×900, WXGA+ RGB Vertical Stripe 0.0969×0.2907 mm 0.2907×0.2907 mm [87PPI]
Mechanical Size : Display Area (H×V) Bezel Opening (H×V) Overall Dimension (H×V) Overall Depth
418.608×262.35 mm 422.2×265.9 mm 442.2×286.6 mm 8/10.7 (Typ./Max.) mm
Outline Features : Form Shape Aspect Ratio (H:V) Orientation Shape Style
Flat Rectangle 16:10 Landscape type Normal bezel
Other Spec : Mass Panel Cover Surface Treatment
1.44Kgs (Typ.) - Antiglare, Hard coating (3H)
Holes & Brackets : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Manufacturer LG Display
Model Name LM195WX1-SLC1
Screen Size 19.5"
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
ResolutionI 1440(RGB)×900 [WXGA+] 87PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 418.608 × 262.35 mm (H×V)
physical dimension 442.2 × 286.6 × 10.7 mm (H×V×D)
Visual size 422.2 × 265.9 mm (H×V)
Surface treatment Matte, Hard coating (3H)
Brightness (cd/m2) 250 (Typ.)
Contrast 1000: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
responding speed 14 (Typ.)(G to G) ms
Number of colors 16.7M, 72% NTSC
Backlight type 16S2P WLED, 30K hours, no driver
Screen weight 1.44Kgs (Typ.)
Refresh ratez 60Hz
signal system LVDS (2 ch, 8-bit), connector, 30 pins
Supply voltage 5.0V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,