LP140WF1-SPU1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
100000 Unit/Units per Month
Delivery Time :
7 Days
Packaging Details :
Original packaging/conventional packaging box
Model Name :
LP140WF1-SPU1
Screen Size :
14.0 inch
Screen type :
1920(RGB)×1080 [FHD] 157PPI
Display Area :
320.4(H)×205.1(V) ×3(D) mm
Outline Size :
890(H)×378.8(V) mm
Bezel Area :
312.5(H)×177.1(V) mm
Form Style :
Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For :
Laptop
Description
14.0 inch laptop ips display led lcd screen LP140WF1-SPU1 for Lenovo T440S
Product details :
LG Display LCD SCREEN LP140WF1-SPU1 (LGD03FF)
Manufacturer LG Display
Model Name LP140WF1-SPU1 (LGD03FF)
Screen Size 14.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1920(RGB)×1080 [FHD] 157PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 309.31 × 173.99 mm (H×V)
physical dimension 320.4 × 205.1 × 3 mm (H×V×D)
Visual size 312.5 × 177.1 mm (H×V)
Surface treatment Mirror (Haze 0%)
Brightness (cd/m²) 330 (Typ.)
Contrast 700: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode AH-IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
responding speed 35 (Typ.)(Tr+Td) ms
Number of colors 262K, 75% NTSC
Backlight type WLED, 10K hours, with LED driver
Appearance style Thin screen (PCBA straight, thickness ≤3.2mm)
Refresh rate 60Hz
signal system eDP (2 Lanes), connector, 30 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
Disclaimer:
Attention:
Before placing an order for purchase, the buyer must confirm the screen model needs.
If you are not sure about the model of the screen, please contact us at the first time.
We will distinguish and prevent you from buying the wrong screen.
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: Do you accept sample orders for LP140WF1-SPU1 (LGD03FF) ?
A: Of course!sample order is welcome!
Q: If I order LG Display LP140WF1-SPU1 (LGD03FF) now,when will you ship the goods ?
A: The order will be shipped within 1-2 working days after received your payment.
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: Can You declare my order of lcd panel LP140WF1-SPU1 (LGD03FF) at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
LG Display
Model Number :
LP140WF1-SPU1
Place of Origin :
China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier