3+13 Pin Plug Socket Waterproof M25 Data And Power Connector IP67,Quick Locking
Main Features
Quick Details of 16Pin Connector Male female
Application industries
| Product Type Features | |
| Connector System | Cable-to-Board |
| Sealable | Yes |
| Connector & Contact Terminates To | Wire & Cable |
| Circular Connector Type | Plug, Receptacle |
| Shell Type | Plastic Shell |
| Product Type | Connector Kit |
| Configuration Features | |
| Number of Positions | 3+13 |
| Number of Signal Positions | 13 |
| Contacts Preloaded | Yes |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Voltage (VAC) | 300V max. |
| Operating Voltage (VDC) | 300V max. |
| Body Features | |
| Shell Material | PA66 |
| Circular Connector Insulation Material Type | Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Hermetically Sealed | Yes |
| Entry Style | Side |
| Environmental Protection Type | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| O-Ring Material | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| Environmental Protection | Yes |
| Contact Features | |
| Contact Current Rating (Max) (A) . | 15A max. |
| Circular Connector Contact Type | Pin-Socket |
| Mechanical Attachment | |
| Connector Mounting Type | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Mating Alignment Type | Keyed |
| Mating Retention | With |
| Dimensions | |
| Wire Size (AWG) | 20AWG,18AWG,16AWG,14AWG, |
| Usage Conditions | |
| Operating Temperature Range (°C) | -40 ~105°C |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| IP Dust Sealing Level | 6 |
| Industry Standards | |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
More Technical Details

FAQ
Q1:How can I get samples?
A1: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
Q2:Who is responsible for customs clearance? Do you provide necessary documents?
A2:We will provide complete customs clearance documents (commercial invoice, packing list, bill of lading, certification reports). Customs clearance fees and duties are borne by the buyer (EXW/FOB terms). We can assist with document preparation if needed.
Q3:Is there a discount for large - quantity orders?
A3:Yes, we offer tiered discounts for bulk orders. The more you order, the more competitive the price. Please inform us of your expected quantity for a customized quotation.
