Waterproof Connector M25 3+3 Pin IP67 Male Female Quick Lock Plug Socket
Main Features
Quick Details of 6Pin Connector Male female
| Product Type Features | |
| Connector System | Cable-to-Board |
| Sealable | Yes |
| Connector & Contact Terminates To | Wire & Cable |
| Circular Connector Type | Plug, Receptacle |
| Shell Type | Plastic Shell |
| Product Type | Connector Kit |
| Configuration Features | |
| Number of Positions | 3+3 |
| Number of Signal Positions | 3 |
| Contacts Preloaded | Yes |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Voltage (VAC) | 600V max. |
| Operating Voltage (VDC) | 600V max. |
| Body Features | |
| Shell Material | PA66 |
| Circular Connector Insulation Material Type | Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Hermetically Sealed | Yes |
| Entry Style | Side |
| Environmental Protection Type | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| O-Ring Material | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| Environmental Protection | Yes |
| Contact Features | |
| Contact Current Rating (Max) (A) . | 15A max. |
| Circular Connector Contact Type | Pin-Socket |
| Mechanical Attachment | |
| Connector Mounting Type | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Mating Alignment Type | Keyed |
| Mating Retention | With |
| Dimensions | |
| Wire Size (AWG) | 20AWG,18AWG,16AWG,14AWG, |
| Usage Conditions | |
| Operating Temperature Range (°C) | -40 ~105°C |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| IP Dust Sealing Level | 6 |
| Industry Standards | |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
Application industries
Production Dimension

More Technical Details

FAQ
Q1:What is rated voltage?
A1:Rated voltage also known as operating voltage, which mainly depend on the connector insulation material used, the spacing between the size of contact. Some of the components or devices in less than its rated voltage may not be completed to its functions.
Q2:Do you accept other payment currencies besides USD?
A2: Our default currency is USD, but we can also accept EUR, GBP, or other major currencies. Please confirm the exchange rate with our sales team when placing the order.
Q3:How to track my shipment?
A3: Once the goods are shipped, we will send you the tracking number and logistics platform link. You can track the real - time status online or contact our team for updates.
