Flange-mounted High-temperature Resistant Air-Water Cooled Camera
Key Features
- The KDG011 is a High-temperature Camera Equipped with an Air-cooled Dome housing
- Double-layer stainlesssteel air-water cooled shell with an exclusive dual refrigeration design.Circulating water flows through the cooling interlayer to achieve the cooling effect.
Application Environment
High-temperature resistant cameras are engineered to operate reliably in extreme thermal environments (typically -40°C to 1200°C, depending on models) where standard cameras fail due to overheating, component degradation, or structural damage.
Main Features
| Material | 304/316L Stainless Steel |
| Protection Class | IP65 |
| Working Temperature | -20℃~+100℃/+150℃(with refrigeration tube) |
| Video | IP |
| Visible Resolution | 2MP/4MP/8MP etc |
| Visible Focal Length | 2.8mm/4mm/6mm/8mm optional |
| Cooling Method | Combined Air-Water Cooling for Temperature Reduction |
| Comperssed Air Pressure | 0.2~0.4Mpa |
| Compressed Air Flow Rate | 0.3~0.7m³/min(0.7 m³/min at an air pressure of 0.4 MPa) |
| General Function | Anti-flicker, Dual Stream, Rotation,Heartbeat, Mirroring, Password-protected Video Masking,Watermarking Technology,IP Address Filtering |
| Intelligent Alarm | Cross-line Detection; Region Intrusion Detection;Motion Detection; Dynamic Analysis Tampering Alarm;Network Cable Disconnection;IP Address Conflict; Unauthorized Access |
| Voltage | DC12V/POE optional |
| Dimensions | 245*Ø200mm |
| Weight | ≤6.5kg |
| Mounting | Flange-mounted etc |
Dimensions