Gear Reduction Ratio 99.5/1 Planetary Stepper Motor 0.44mN.m NEMA 17 for CNC Robot Arm
Stepper motors can be programmed to achieve complex motion control, providing flexibility for automation and robotics technology.
The deceleration stepper motor can adjust its speed by changing the input pulse frequency, adapting to different work requirements and providing flexible operation modes.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Custom services and contract manufacturing available - dealers wanted!
- Multiple international certifications for high-tech and electronic industry equipment
- Customization services available
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 440 mN.m |
| Resistance | 1.65 Ω |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.56 kg |
| Gear Reduction Ratio | 99.5:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 35 mm |
| 48 mm | 13.76 |
| 60 mm | 19.2 |
| 26.8 | 42.7 mm | 51 |
| | 71 | 70% |
| | 99.5 | |
| | 139 | |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote