Nema 17 Gear Reducer Stepper Motor, 42x42x48mm 1.8 Degree 2 Phase, 440 mN.m Holding Torque
The 42mm deceleration stepper motor combines the characteristics of stepper motors and reducers, enabling precise positioning control and is suitable for applications that require high-precision positioning. Open loop control eliminates the need for position feedback, thereby reducing power consumption.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 440 mN.m |
| Resistance | 1.65 Ω |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 38 g-cm² |
| Motor Weight | 0.5 kg |
| Gear Reduction Ratio | 5.18:1 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
|---|---|---|---|
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 35 mm | |
| 48 mm | 13.76 | ||
| 60 mm | 19.2 | ||
| 26.8 mm | 42.7 mm | 51 | 70% |
| 42.7 mm | 71 | ||
| 99.5 | |||
| 139 |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
We offer custom services and welcome dealers for contract manufacturing.
Get a Quote