12.5V 0.5A Nema 17 40mm Stepper Motor With Planetary Gearbox
Geared stepper motor Nema 17 12.5V 0.5A 0.65KG step motor with planetary gearbox. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5A |
| Holding Torque | 1.3N.m |
| Resistance | 25Ω |
| Inductance | 50mH |
| Rotor Inertia | 57g-cm² |
| Motor Weight | 0.65kg |
| Gear Reduction Ratio | 5.18:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 35 mm |
| 48 mm | 13.76 |
| 60 mm | 19.2 |
| 26.8 | 42.7 mm | 51 | 70% |
| 71 | | 99.5 | |
| 139 | | | |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote