NEMA 17 Ratio 27/1 Planetary Gear Reducer Geared Stepper Motor With Gearbox
The deceleration stepper motor can be used in conjunction with various types of sensors and controllers. The stepper motor itself has the characteristic of open-loop control, which can achieve precise step angle control.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Customized services and contract manufacturing
- Available in single or double shaft versions
- Professional research and development manufacturing
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Parameter | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 440 mN.m |
| Resistance | 1.65 ohm |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 38g-cm² |
| Motor Weight | 0.5 kg |
| Gear Reduction Ratio | 26.8:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% |
| 48 mm | 35 mm | 80% |
| 60 mm | 42.7 mm | 70% |
Customization Services
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote