NEMA17 Ratio 99.5/1 Planetary Gearbox Stepper Motor 0.44mN.m For CNC Robot Arm
Stepper motors can be programmed to achieve complex motion control, providing flexibility for automation and robotics technology. They can withstand large loads in short periods, giving them an advantage in applications requiring high load capacity.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Custom services and contract manufacturing available - dealers welcome!
- Complies with various international certifications for advanced technology and electronic sector apparatus
- Professional drivetrain solution specialist
- Customizations available upon request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 440 mN.m |
| Resistance | 1.65 Ω |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 38 g·cm² |
| Motor Weight | 0.56 kg |
| Gear Reduction Ratio | 99.5:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Submodels
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% |
| 48 mm | 35 mm | 13.76 | 80% |
| 60 mm | 42.7 mm | 99.5 | 70% |
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote