Casun Nema 17 Hybrid Stepper Motor with Worm Gear Reducer
270 mN.m | 2.93 V | 36:1 Ratio
Ideal for CNC machines, 3D printers, robotics, automation systems, and other precision motion control projects, this hybrid stepper motor offers excellent positioning accuracy and durability. The worm gear design provides self-locking capability, preventing back-driving and ensuring stability in static or dynamic applications.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 34 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.33 Amp |
| Holding Torque | 270 mN.m |
| Resistance | 2.2 ohm |
| Inductance | 3.5 mH |
| Rotor Inertia | 30 g.cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor Operating Conditions:
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder Specifications:
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
Submodels
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote