Nema 8 Linear Stepper Motor Hybrid Technology 2.55V 0.8kg At 600pps
The Casun Nema 8 Linear Stepper Motor features hybrid technology, operating at 2.55V and delivering 0.8kg of force at 600pps. Ideal for compact, high-precision applications, it ensures smooth linear motion, reliability, and efficiency in automation and small-scale systems.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single- or double-shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 Amp |
| Holding Torque | 0.8 kg at 600 pps |
| Resistance | 5.1 ohm |
| Inductance | 1.5 mH |
| Rotor Inertia | 2 g.cm² |
| Motor Weight | 0.1 kg |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 20SHD0304 | 18 mN.m | 1.8° | 28 mm | Round Shaft-20mm | 0.6 A |
| 20SHD0250 | 32 mN.m | 1.8° | 38 mm | Round Shaft-20mm | 0.6 A |
| 20SHD0101 | 30 mN.m | 1.8° | 42 mm | Round Shaft-20mm | 0.8 A |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote