Nema 14 Casun 2 Phase Stepper Motors
35×35×20 mm 0.5A NEMA 14 Captive Stepper Motor with CE, ROHS, and ISO certifications. These precision motors feature 1.8° step angle and bidirectional operation capability.
Key Features
- Expert drivetrain solutions
- Professional manufacturing, development, and research
- Multiple international certifications (CE, ROHS, ISO)
- Customization available upon request
- Precise signal control for accurate positioning
- Bidirectional operation capability
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 Amp |
| Holding Torque | 40 mN.m |
| Resistance | 7.2 ohm |
| Inductance | 4.5 mH |
| Rotor Inertia | 12 g·cm² |
| Motor Weight | 0.12 kg |
| Lead Screw | Screw |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Available Submodels
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
| 20 mm | 5, 6.35, 8 mm | 1, 1.27, 2, 3, 4, 6.35, 8, 12 mm | 20-1000 mm |
| 34 mm |
| 40 mm |
| 48 mm |
| 60 mm |
Optional Accessories
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Customization Services
If our standard motors cannot meet your requirements, we offer comprehensive customization services including special shafts, winding parameters, installation dimensions, custom lead wires, connectors, and more.
Quality Assurance
With over 11 years of specialization in stepper motor production, we guarantee quality through pre-production samples and final inspection before shipment.
Get a Quote