NEMA 14 Captive Step Motor 41×41×30mm 0.2N.m
The linear push rod stepper motor can accelerate from a stopped state to a working speed in a short period of time, and can immediately stop or reverse. There is no complex mechanical structure, and maintenance is relatively simple.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Dealers wanted!
- Specializing in tailor-made services is our expertise
- Contract-based manufacturing services are welcome
- Every stepper motor model is adaptable to various applications
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.75 A |
| Holding Torque | 200 mN.m |
| Resistance | 12 ohm |
| Inductance | 13 mH |
| Rotor Inertia | 18 g.cm² |
| Motor Weight | 0.18 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Torque Curves
Download
Technical documentation and specifications available for download.
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Connector
Get a Quote