20×20×27.5mm Captive Stepper Motor 0.5A NEMA 8 For CE RoHS
By controlling the pulse signal to regulate the speed and direction of motion, the movement of the linear push rod can be precisely controlled. The linear push rod stepper motor is compact in size and can be integrated into various devices.
Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Multiple international certifications for high-tech and electronics industries
- CE and RoHS-approved
- 12 years of operation in China, serving over 800 customers
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.5 A |
| Minimum Thrust | 0.1 kg |
| Resistance | 5.1 Ω |
| Inductance | 1.5 mH |
| Rotor Inertia | 2 g-cm² |
| Motor Weight | 0.1 kg |
| Lead Screw | NON |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ω at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Torque Curves
Submodels
| Motor Length |
Stroke |
Dimension |
Dimension |
| 27.5 mm |
25.4 mm |
27.5 mm |
17.2 mm Max |
| 31.8 mm |
33.9 mm |
22 mm Max |
|
| 38.1 mm |
40.2 mm |
28 mm Max |
|
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, travel, linear travel per step, etc.
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Guangdong, China, starting from 2011, serving Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
What can you buy from us?
Stepper Motor, BLDC Motor
Why should you buy from us instead of other suppliers?
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Languages Spoken: English, Chinese, Japanese
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.