CNC Machine Nema 23 Stepper Motor High Torque Hybrid DC Motors
ROHS, CE, and ISO certified for quality assurance.
Product Overview
These stepper motors feature simplified maintenance and extended service life due to the absence of complex mechanical conversion components. Ideal for automation equipment, precision positioning systems, robotics, and electronic devices.
Key Features
- High torque and precision performance
- Professional drivetrain solutions
- Engineering support within 48 hours
- Versatile application compatibility
- Customization services available
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Parameter | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.8 A |
| Holding Torque | 1.2 N.m |
| Resistance | 0.9 ohm |
| Inductance | 2.5 mH |
| Rotor Inertia | 300 g-cm² |
| Motor Weight | 0.7 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 minute
Available Models
| Model | Holding Torque (N.cm) | Step Angle | Length | Shaft Type | Rated Current |
| 20SHD0001-20 | 18 | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.6A |
| 20SHD0101-20 | 30 | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.8A |
| 20SHD0201-20 | 32 | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.6A |
Customization Options
If our standard motors don't meet your requirements, we can customize motors with special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires, connectors, and other specifications.
Available Accessories
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote