Nema 23 DC Stepper Motor Low Noise For Laser Marking Machine
High precision and speed enable it to quickly complete various complex machining operations. Widely used in situations that require high-speed operation, such as automated production lines, and assembly lines.
Features
- High torque and high precision
- Each stepper motor model is suitable for diverse scenarios
- Focused on drivetrain solutions
- Established in China for 12 years and has served more than 800 customers
- High torque and high precision
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.7 A |
| Holding Torque | 0.4 N.m |
| Resistance | 8.0 ohm |
| Inductance | 13.5 mH |
| Rotor Inertia | 135 g-cm² |
| Motor weight | 0.42 kg |
| Number of leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the
"Get a quote" button below to tell us your requirements.