1.8 Degree 2 Phase Stepper Motor For Engraving Machinery 17.5N.M Hybrid NEMA 23
1.8 Degree 2 Phase Stepper Motor Suitable For Engraving Machinery 17.5N.M Hybrid NEMA 23. The control of NEMA 23 stepper motors is relatively simple, and precise rotation can be achieved by providing specific pulse signals. Ideal for 3D printers, CNC machine tools, and automated production lines.
Key Features
- High torque and high precision
- For high-tech industry and electronic industry equipment
- Wide range of applications for each stepper motor model
- 12 years of operation in China with over 800 customers served
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.8 A |
| Holding Torque | 1750 mN.m |
| Resistance | 12 ohm |
| Inductance | 48 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Available
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the button below to tell us your requirements.
Get a Quote