NEMA 23 Hybrid Stepper Motor 2 Phase High Torque 1.16N.m 1.8 Degree 23HS22-1504S
The 57mm stepper motor is a digital motor that can be controlled by controlling the frequency and width of current pulses. Fast rotation and accurate speed control can be achieved through step-by-step control.
Key Features
- High torque and high precision
- Professional drivetrain solution specialist
- Our engineers will contact you within 48 hours to offer the optimal solution
- Having operated in China for 12 years, we have served over 800 customers
- Offer custom services
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5 A |
| Holding Torque | 1.16 N.m |
| Resistance | 3.6 ohm |
| Inductance | 13 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor weight | 0.6 kg |
| Number of leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a quote