1.8 Degree 2 Phase Stepper Motor For Engraving Machinery 17.5N.M Hybrid NEMA 23
1.8 Degree 2 Phase Stepper Motor suitable for engraving machinery with 17.5N.m torque, Hybrid NEMA 23 design. NEMA 23 stepper motors are manufactured from high-quality materials, ensuring excellent durability and extended lifespan.
Ideal for CNC machine tools, 3D printers, and various automation equipment applications.
Key Features
- High torque and precision performance
- Designed for high-tech and electronic industry equipment
- Highly sought after by dealers and distributors
- Contract manufacturing arrangements available
- Ten-year warranty for confident purchasing
Appearance
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.5 A |
| Holding Torque | 1750 mN.m |
| Resistance | 2.4 ohm |
| Inductance | 9.0 mH |
| Rotor Inertia | 460 g-cm² |
| Motor Weight | 1 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Shaft Type | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Available
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.
Get a Quote