NEMA 23 Dual Axis 8 Leads 1.8 Degree 1.26N.m Stepper Motor 57x57mm For CNC
The dual output shaft design allows the motor to simultaneously drive two different loads or perform two different tasks. Its flexible axis configuration makes it suitable for various applications including robots, automation equipment, and precision instruments.
Key Features
- Experts in drivetrain solutions
- Open to contract manufacturing arrangements
- Every stepper motor model is adaptable to various applications
- Dealers are actively sought after
- Versatile and adaptable to various applications
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 4 Phase |
| Rated Current | 4.24A / 2.12A / 3.0A |
| Holding Torque | 1.26N.m / 0.9N.m |
| Resistance | 1.05ohm / 0.375ohm / 0.75ohm |
| Inductance | 4.4 mH / 1.1mH |
| Rotor Inertia | 220 g-cm² |
| Motor Weight | 0.7 kg |
| Number of Leads | 8 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the button below to tell us your requirements and get a customized quote.
Get a quote