Hybrid Stepper Motor NEMA 23 2.0A 0.5N.m 41mm Body For 3D Printer
In 3D printers, stepper motors can precisely control the movement of the print head to ensure printing quality. NEMA 23 stepper motors operate very smoothly at low speeds without any shaking or stepping loss.
Key Features
- High torque and high precision
- Contract manufacturing available
- Expertise in transmission system solutions
- Proficient R&D with dedicated manufacturing processes
- Professional research and development manufacturing
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.0 A |
| Holding Torque | 500 mN.m |
| Resistance | 1.4 ohm |
| Inductance | 2.5 mH |
| Rotor Inertia | 135 g-cm² |
| Motor Weight | 0.42 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Appearance
Dimensions
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Available Models
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 57SHD4013-21B | 0.6N.m | 1.8° | 41mm | D Shaft-21mm | 1.0A |
| 57SHD4415-21B | 1.1N.m | 1.8° | 54mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4816-21B | 2.0N.m | 1.8° | 76mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4913-21B | 2.5N.m | 1.8° | 83mm | D Shaft-21mm | 3.0A |
| 57SHD4934-20B | 3.0N.m | 1.8° | 100mm | D Shaft-20mm | 3.0A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.
Get a Quote