42x42mm NEMA 17 Geared Stepper Motor 2.77V With Gear Box Gear Reducer
42mmx42mm 17HS19-168S-PG27 NEMA 17 stepper motor with gear box gear reducer - a high quality stepper motor solution. The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in various sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.68 A |
| Holding Torque | 440 mN.m |
| Resistance | 1.65 ohm |
| Inductance | 2.8 mH |
| Rotor Inertia | 38g-cm² |
| Motor Weight | 0.5 kg |
| Gear Reduction Ratio | 26.8:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Ready to discuss your specific requirements?
Get a Quote