G057VN01 V2
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Display Size :
5.7 inch
Resolution :
640 ( RGB ) x 480
Outline Dimension :
144.0 x 104.6 x 12.8 mm
Interface :
CMOS 6-bit Parallel RGB
Brightness :
700 nits
Viewing Direction :
12 o'clock
Operating Temperature :
-30 to 85 ℃
Touch Panel :
Without Touch Panel
Description
Industrial TFT Display , AUO G057VN01 V2 5.7 Inch 640 X 480 Dots LCD Panel , Sunlight Readable
Industrial TFT Display G057VN01 V2 5.7 Inch 640 X 480 Dots Key Specifications / Special Features :
Display Size 5.7 Inch Resolution 640 ( RGB ) X 480
Outline Dimension 105.40 x 67.10 x 4.65 mm Interface CMOS 6-bit Parallel RGB
Brightness 700 Nits Viewing Direction 12 O'clock
Operating Temperature -30 To 85 ℃ Touch Panel Without Touch Panel
Active area
115.2 x 86.4 mm
Support Color
262 K
Contrast ratio
Storage Temperature
-30 To 85 ℃
Viewing angle
80 / 80 / 70 / 70
Backlight
White LED
Current 155 mA FPC Connector 33 pin
AU Optronics Corp. (hereafter called AUO) G057VN01 V2 (Alias: G057VN01 V.2) is a 5.7 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -30 ~ 85°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are summarized by Panelook in the following: Wide Temperature, Hight Brightness, Lamp Repaceable, WLED Backlight, Life ≥ 50K hours, With LED Driver, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features, Panelook recommend that this model be applied to Industrial etc.
Manufacturer AUO
Model Name G057VN01 V2
Screen Size 5.7 inches
Screen Type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel Number 640(RGB)×480 (VGA) 141PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 115.2 × 86.4 (H×V)
Outline(mm) 144 × 104.6 × 12.8 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 118.2 × 89.4 (H×V)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 700 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Response 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 12 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K 50% NTSC
Backlight WLED , 50K hours , With LED Driver
Mass 150/165g (Typ./Max.)
Refresh Rate60Hz
Touchscreen Without
Signal Type CMOS (1 ch, 6-bit) , 33 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C