G121SN01 V4
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Diagonal Size :
12.1 inch
Brand :
AUO
Resolution :
800 x 600 dots
View direction :
6 o'clock
Outline dimension :
279(H)×209(V)mm
Active area Size :
246(H)×184.5(V) mm
Viewing Angle :
80/80/65/75 (Typ.)
Operating Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Description
Industrial TFT Display, G121SN01 V4 AUO 12.1 Inch 800x600 Dots TFT LCD Module 6 O'Clock
Diagonal Size: 12.1 Inch Brand: AUO
Resolution: 800 X 600 Dots View Direction: 6 O'clock
Outline Dimension: 279(H)×209(V)mm Active Area Size: 246(H)×184.5(V) Mm
Viewing Angle: 80/80/65/75 (Typ.) Operating Mode: N, Normally White, Transmissive
Quick Details
  • The G121SN01 V4 (Alias: G121SN01 V.4, 97.12G01.401, G121SN01.4) is a 12.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from AU Optronics Corp. (hereafter called AUO), with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen.
  • It's general features are summarized in the following: Wide Temperature, Lamp Repaceable, WLED Backlight, Life ≥ 50K hours, With LED Driver, Upside I/F, 180° Reverse, 6/8 bit, Matte , Mass production from May 2009; 6.7W.
  • Based on its features,we recommend that this model be applied to Industrial etc.
G121SN01 V4 AUO 12.1 Inch 800x600 Dots Industrial TFT Display Key Specifications Special Features
Brand AUO
Model G121SN01 V4
Diagonal Size 12.1 inch
Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format 800(RGB)×600 [SVGA] 82PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 246(H)×184.5(V) mm
Outline Dim. 279(H)×209(V)mm
Bezel Area 249.05(H)×188.3(V) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
View Direction 6 o'clock
Response Time 25/10 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 80/80/65/75 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 262K/16.2M 55% NTSC
Light Source WLED [9S2P] , 50K hours , With LED Driver
Weight 580g (Max.)
Designed For
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C