TM056KDH02
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
Payment Terms :
T/T, Paypal
Delivery Time :
Within 7 working days
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Diagonal Size :
5.6 inch
Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format :
320(RGB)×234 dots
Luminance :
330 cd/m²(Typ.)
Contrast Ratio :
300:1 (Typ.)
View Direction :
12 o'clock
Outline Dim. :
126.5(H)×100(V) mm
Active Area :
113.28(H)×84.708(V) mm
Operating Temperature :
-20 ~ 70 °C
Storage Temperature :
-30 ~ 80 °C
Description
Industrial TFT Display , TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots 26 Pins RGB Interface 330 Cd/M2
  • The TM056KDH02 (Alias: TS056KAAAD02-00) is a 5.6 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from Tianma Microelectronics Co., Ltd. (hereafter called TIANMA), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen.
  • It's general features are summarized in the following: WLED Backlight, U/D,L/R Reverse, Matte .
Panel type α-si TFT
Panel size 5.6 inch
Resolution 320 (RGB) x 234 dots
Outline dimension 126.50X100.00X5.70 mm
Active area Size 113.280X84.708 mm
Viewing direction 12 o'clock
Viewing angle(U/D/L/R) 45/65/65/65 degree
Contrast ratio 300:1
Brightness 330 cd/m2
Backlight LED White LED Lights *14
Interface RGB
PIN number 26
Operating temperature -20 to 70°C
Storage temperature -30 to 80°C
With Touch Panel or NOT Without
Brand TIANMA
Model TM056KDH02
Diagonal Size 5.6 inch
Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format 320(RGB)×234 71PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area1 13.28(H)×84.708(V) mm
Outline Dim. 126.5(H)×100(V) mm
Bezel Area1 16.08(H)×87.51(V) mm
Treatment Antiglare
Luminance 330 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (TM)
View Direction 12 o'clock
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color Full color 50% NTSC
Light Source WLED [2S7P] , 20K hours , W/O Driver
Weight 123g (Typ.)
Designed For Industrial , Digital Photo Frame , Portable DVD Player , Video Door Phone
Touch Panel Without
Interface Type TFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Power Supply 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots Industrial TFT Display Key Applications
TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots Industrial TFT Display Key Packing term
Protect product with polyfoam and multi layer paper board.
Special protect carton for exporting product,
Per customer requirement.
TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots Industrial TFT Display Key Delivery term
Custom design OEM/ODM solutions
Our Advantages
Prompt reply within 12 hours.
Products with top quality.
Very competitive prices.
Small MOQ accepted.
More than 10 years’ experience in LCD R&D and manufacturing.
Strong R&D term supports perfect customized projects.
Fabulous after-sale service.
TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots Industrial TFT Display Mechanical Drawing
26 Pins RGB Industrial TFT Display TM056KDH02 5.6 Inch TIANMA 320x234dots 330 Cd/M2
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TIANMA
Model Number :
TM056KDH02
Certification :
Place of Origin :
China
Payment Terms :
T/T, Paypal
Delivery Time :
Within 7 working days
Contact Supplier