A101VW01 V3
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Diagonal Size :
10.1 inch
Brand :
AUO
Resolution :
800(RGB)×480 dots
Good View at :
6 o'clock
Outline dimension :
235 × 145.9 (H×V×D)(mm)
Active area Size :
219.6 × 131.76 (H×V)(mm)
Viewing Angle :
65/65/45/65 (Typ.)
Inteface type :
Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 60 pins FPC
Description
Industrial TFT Display, A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots TFT LCD Module 6 O'Clock 60 Pins RGB Interface
A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots Industrial TFT Display Key Specifications Special Features:
Diagonal Size: 10.1 Inch Brand: AUO
Resolution: 800(RGB)×480 Dots Good View At: 6 O'clock
Outline Dimension: 235 × 145.9 (H×V×D)(mm) Active Area Size: 219.6 × 131.76 (H×V)(mm)
Viewing Angle: 65/65/45/65 (Typ.) Inteface Type: Parallel RGB (1 Ch, 6-bit) , 60 Pins FPC
  • A101VW01 V3 (Alias: A101VW01 V.3) is a 10.1" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from AU Optronics Corp. (hereafter called AUO), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen.
  • It's general features are summarized in the following: WLED Backlight, U/D,L/R Reverse, Matte.
Manufacturer AUO
Model Name A101VW01 V3
Screen Size 10.1 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 800(RGB)×480 (WVGA) 92PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area 219.6 × 131.76 (H×V)(mm)
Outline 235 × 145.9 (H×V×D)(mm)
Bezel Area 221.6 × 133.76 (H×V)(mm)
Treatment Antiglare
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10)
Response 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K 48% NTSC
Backlight 3S11P WLED , 20K hours , No Driver
Mass 315g
Used for Industrial , Digital Photo Frame , Portable DVD Player
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 60 pins FPC
Voltage Supply 3.3/8.8/15/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots Industrial TFT Display Applications
A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots Industrial TFT Display Packing term
Protect product with polyfoam and multi layer paper board.
Special protect carton for exporting product,
Per customer requirement.
A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots Industrial TFT Display Delivery term
Custom design OEM/ODM solutions
Our Advantages
Prompt reply within 12 hours.
Products with top quality.
Very competitive prices.
Small MOQ accepted.
More than 10 years’ experience in LCD R&D and manufacturing.
Strong R&D term supports perfect customized projects.
Fabulous after-sale service.
A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch 800x480 Dots Industrial TFT Display Mechanical Drawing
Industrial A101VW01 V3 AUO 10.1 Inch Tft Lcd Screen Module 800x480 Dots 60 Pins RGB Interface
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
AUO
Model Number :
A101VW01 V3
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Contact Supplier