LQ150X1LW95
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Panel Size :
15 inch
Panel Brand :
Sharp
Resolution :
1024(RGB)×768, XGA, 85PPI
Best View on :
Symmetry
Outline dimension :
326.5(W)×253.5(H) ×10.1(D) mm
Active area Size :
304.128(W)×228.096(H) mm
Brightness :
400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
1500 : 1 (Typ.)
Operating Temp. :
-20 ~ 70 °C
Storage Temp. :
-25 ~ 70 °C
Description
Sharp LQ150X1LW95 15 Inch 1024*768 Dots Industrial TFT Display Key Specifications Special Features
Panel Size: 15 Inch Panel Brand: Sharp
Resolution: 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI Best View On: Symmetry
Outline Dimension: 326.5(W)×253.5(H) ×10.1(D) Mm Active Area Size: 304.128(W)×228.096(H) Mm
Brightness: 400 Cd/m² (Typ.) Contrast Ratio: 1500 : 1 (Typ.)
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C Storage Temp.: -25 ~ 70 °C
  • Sharp Corporation (hereafter called Sharp) LQ150X1LW95 is a 15.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen.
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ150X1LW95
Panel Size 15.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 304.128(W)×228.096(H) mm
Bezel Opening 307.4(W)×231.3(H) mm
Outline Size 326.5(W)×253.5(H) ×10.1(D) mm
Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Display Mode ASV, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 35 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K/16.2M 70% NTSC
Lamp Type WLED , 70K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 950g (Max.)
Application Industrial , Medical Imaging
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -25 ~ 70 °C