TM070RDHG34
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Diagonal Size :
7.0 inch
Brand :
TIANMA
Resolution :
800(RGB)×480 WVGA
View Direction :
6 o'clock
Outline dimension :
164.9(H)×100(V) ×6(D) mm
Active area Size :
154.08(H)×85.92(V) mm
Luminance :
1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
800:1 (Typ.)
Operating Temp. :
-30 ~ 85 °C
Storage Temp. :
-40 ~ 90 °C
Description
Industrial TFT Display, TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots TFT LCD Display Module 50 Pins RGB Interface
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots Industrial TFT Display Key Specifications Special Features:
Diagonal Size: 7.0 Inch Brand: TIANMA
Resolution: 800(RGB)×480 WVGA View Direction: 6 O'clock
Outline Dimension: 164.9(H)×100(V) ×6(D) Mm Active Area Size: 154.08(H)×85.92(V) Mm
Luminance: 1000 Cd/m² (Typ.) Contrast Ratio: 800:1 (Typ.)
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C Storage Temp.: -40 ~ 90 °C
The TM070RDHG34 is a 7.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from Tianma Microelectronics Co., Ltd. (hereafter called TIANMA), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 90°C , and the maximal vibration level of 6.8G (66.64 m/s²). It's general features are summarized in the following: Wide Temperature, 6.8G Vibration, Ultra High Brightness, WLED Backlight, Life ≥ 50K hours, U/D,L/R Reverse, Matte . Based on its features, we recommend that this model be applied to Industrial, Outdoor High Brightness, Automotive Display etc.Built-in HX8264D + HX8664B driver IC.
Brand TIANMA
Model TM070RDHG34
Diagonal Size 7.0 inch
Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format 800(RGB)×480 [WVGA] 134PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 154.08(H)×85.92(V) mm
Outline Dim. 164.9(H)×100(V) ×6(D) mm
Bezel Area 157.08(H)×89.39(V) mm
Treatment Antiglare
Luminance 1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
View Direction 6 o'clock
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 16.7M 50% NTSC
Light Source WLED [3S8P] , 50K hours , W/O Driver
Weight TBD
Designed For Industrial , Outdoor High Brightness , Automotive Display
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type Parallel RGB (1 ch, 8-bit) 50 pins FPC
Power Supply 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots Industrial TFT Display Applications
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots Industrial TFT Display Packing term
Protect product with polyfoam and multi layer paper board.
Special protect carton for exporting product,
Per customer requirement.
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots Industrial TFT Display Delivery term
Custom design OEM/ODM solutions
Our Advantages
Prompt reply within 12 hours.
Products with top quality.
Very competitive prices.
Small MOQ accepted.
More than 10 years’ experience in LCD R&D and manufacturing.
Strong R&D term supports perfect customized projects.
Fabulous after-sale service.
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch 800*480 Dots Industrial TFT Display Mechanical Drawing
TM070RDHG34 TIANMA 7.0Inch Industrial Tft Lcd Module  800x480 Dots 50 Pins RGB Interface
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TIANMA
Model Number :
TM070RDHG34
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Contact Supplier