EJ080NA-05B
Certification :
ROHS , REACH , ISO9001 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Piece
Price :
Negotiated
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
More than 100000 pieces per month
Delivery Time :
Within 7 working days
Packaging Details :
Foam package/Anti-static bag package/Carton box
Screen Size :
8.0 inch
Manufacturer :
CHIMEI INNOLUX
Pixel Number :
800(RGB)×600 dots
Best View on :
6 o'clock
Outline dimension :
183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
Active area Size :
162(W)×121.5(H) mm
Viewing Angle :
70/70/50/70 (Typ.)
Inteface type :
Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Description
Industrial TFT Display, EJ080NA-05B CHIMEI INNOLUX 8.0 Inch 800x600 Dots SVGA TFT LCD Display Module
The EJ080NA-05B is a 8.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from Innolux Corporation (hereafter called Innolux), with an integral WLED backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized in the following: WLED Backlight, U/D,L/R Reverse, 6/8 bit, Matte , 2 in 1 FPC, DE/SYNC mode selectable. Based on its features, we recommend that this model be applied to Digital Photo Frame, Portable DVD Player etc.
Panel Brand CHIMEI INNOLUX
Panel Size 8.0"
Resolution 800(RGB)×600, SVGA, 125PPI
Display Area 162(W)×121.5(H) mm
Outline Size 183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Best View on
Display Colors 262K/16.7M 50% NTSC
Frequency 60Hz
Weight 241g (Typ.)
Panel Model EJ080NA-05B
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Bezel Opening 164.8(W)×124.3(H) mm
Surface Antiglare
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Lamp Type 3S9P WLED , 20K hours , Without Driver
Touch Screen Without
Application Digital Photo Frame , Portable DVD Player
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Input Voltage 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C