HSMG-A100-K72J2
Certification :
CE,ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1pcs
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Load Capacitance :
18pF
Package / Case :
HC-49/US
Name :
Passive Electronic Components
Description
HSMG-A100-K72J2
andnbsp;
Features
andnbsp; Industry-standard PLCC-2 package
andnbsp; High-reliability LED package
andnbsp; High brightness using AlInGaP and InGaN dice technologies
andnbsp; Available in full selection of colors
andnbsp; Super wide viewing angle at 120anddeg;
andnbsp; Available in 8-mm carrier tape on 7-in. reel (2000 pieces)
andnbsp; Compatible with IR soldering process
andnbsp;
Description
These LEDs are compatible with IR solder reflow process.
Applications
andnbsp;Interior automotive
andnbsp; andndash; Instrument panel backlighting
andnbsp; andndash; Central console backlighting
andnbsp; andndash; Switch/push button backlighting
andnbsp;Electronic signs and signals
andnbsp; andndash; Interior full color sign
andnbsp; andndash; Variable message sign
andnbsp;Office automation, home appliances, industrial equipment
andnbsp; andndash; Front panel backlighting
andnbsp; andndash; Push button backlighting
andnbsp; andndash; Display backlighting
INFORMATION
Category
Optoelectronics
LED Indication - Discrete
Mfr
Broadcom Limited
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Obsolete
Color
Green
Configuration
Standard
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Millicandela Rating
13.5mcd
Lens Style
Round with Flat Top
Lens Size
2.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Current - Test
10mA
Viewing Angle
120anddeg;
Mounting Type
Surface Mount
Wavelength - Dominant
560nm
Wavelength - Peak
558nm
Features
Package / Case
2-PLCC
Supplier Device Package
2-PLCC
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)
2.10mm
Base Product Number
HSMG-A100
Drawing
HSMG-A100-K72J2 72V 100A SiC Schottky Diode 2-PLCC 175°C Max Low Qrr -55°C to +175°C AEC-Q101
----------------------------------------------------------
1. 10 years components experience; One-Stop service for BOM list; PCBandamp;PCBA Service.
2. Produce Communication Antenna, RF Coaxial Cable, RF Connector,Terminals.
3. Distribute GSM/GPRS,GPS,3G,4G/LTE Module.
Our high quality products , competitive price and professional service,
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Broadcom
Model Number :
HSMG-A100-K72J2
Certification :
CE,ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1pcs
Frequency Stability :
±50ppm
Contact Supplier